افتتاح ساختمان جدید آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در اداره کل زمین شناسی


به نقل از : اداره ارتباطات و اطلاع رسانی
تاریخ انتشار : 1398/11/07
تعداد بازدید : 118
فایل پیوست ندارد

افتتاح ساختمان جدید آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در اداره کل زمین شناسی

ساختمان جدید آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری (کرمان) با حضور آقای دکتر شهیدی معاون وزیر ورئیس سازمان زمین­شناسی و اکتشافات معدنی کشور، آقای دکتر آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان و جمعی از مقامات و مسئولان بخش صنعت ومعدن استان کرمان افتتاح شد.

دکتر شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در نشستی در حاشیه این افتتاحیه ، ارتقای جایگاه سازمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری در کرمان یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین مراکز ناحیه‌ای سازمان است که اقدامات موثری نیز در حوزه معدنی کشور انجام داده‌اند.
وی دو هدف سازمان را تولید اطلاعات پایه در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی و صیانت از ثروت تولیدی در قالب شناخت مخاطرات زمین‌شناسی برشمرد.
شهیدی ادامه داد: ثروتی که با سختی‌های فراوان در حوزه مواد معدنی و غیره به دست می‌آید، باید در توسعه پایدار کشور استفاده شود.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان داشت: نگاه سازمان بر تمرکززدایی از مرکز کشور به سمت مراکز ناحیه‌ای است و حمایت از استان‌ها را لازم می‌دانیم.
وی کمبود نیروی انسانی را یکی از مشکلات اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری در کرمان عنوان و خاطرنشان کرد: کرمان نخستین استان معدنی کشور است و سرمایه‌گذاری در مرکز زمین‌شناسی این منطقه در حقیقت کمک به توسعه استان است.

دکتر آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در این نشست عنوان کرد: کرمان به عنوان بهشت معادن کشور شهرت دارد و معادن بخش قابل توجهی از اقتصاد این استان را شامل می‌شوند.
وی بیان کرد: در استان کرمان آمادگی هرگونه همکاری با سازمان زمین‌شناسی جهت فعالیت در حوزه اکتشافات وجود دارد تا بتوانیم ذخایر جدید معدنی را شناسایی کنیم.
معاون استاندار کرمان همچنین در زمینه اختصاص زمین مورد نیاز اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری (کرمان) برای ساخت آرشیو نگهداری مغزه های حفاری ، نمونه‌های اکتشافی و زمین­شناسی قول همکاری داد.  
علی رشیدی مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری با اشاره به فعالیت 38 ساله این مرکز در استان کرمان عنوان کرد: به دلیل شرایط نامساعد آزمایشگاه این اداره کل با مساعدت سازمان زمین‌شناسی کشور فضای جدید برای آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی با رعایت استانداردهای موجود و نگاه به آینده فراهم شده است.
وی بیان داشت: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان کرمان به لحاظ معدنی وجود دارد، این آزمایشگاه امکان گسترش و راه‌اندازی فعالیت‌های جدید را نیز دارا می­باشد. مهندس رشیدی در ادامه با اشاره به اهمیت راه‌اندازی آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در استان کرمان به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این اداره کل پرداخت.

مهندس مهدی حسینی‌نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز به سهم نسبتا بالای استان کرمان در تولید ناخالص داخلی و تامین حقوق دولتی کشور پرداخت و گفت: بخشی از حقوق دولتی که به حساب خزانه واریز می‌شود باید به استان‌ها جهت ایجاد زیرساخت‌ها و صنایع فناوری برگشت داده شود.
وی بیان کرد: از طریق شورای معادن استان سال گذشته 22 میلیارد تومان پول به استان آورده شده و امسال برنامه‌ریزی داریم که این سهم را به 250 میلیارد تومان برسانیم.
حسینی‌نژاد با بیان اینکه 40 درصد حقوق دولتی معادن توسط استان کرمان پرداخت می­شود تاکید کرد: بازگشت حقوق دولتی استان نیز باید متناسب با پرداخت آن توسط استان باشد.

**حلقه مفقوده حوزه معدن، اکتشافات است
سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز با اشاره به ریسک بالای فعالیت­های اکتشافی  خواستار فعالیت بیشتر سازمان زمین‌شناسی به عنوان متولی حاکمیتی اکتشاف کشور در تهیه نقشه‌های جدید از پهنه‌های معدنی استان شد و بیان کرد: حلقه مفقوده حوزه معدن، اکتشافات است و لازم است که اکتشافات جدیدی را برای تامین خوراک آینده واحدهای صنعتی خود داشته باشیم.